HABERLER

Dönüşümü kendi yapana özel kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması için özel hesap kurdu. Yapılan düzenlemeye göre, kentsel dönüşüm kapsamındaki evini kendisi yapmak isteyen vatandaşlar, bu hesaptan kredi alabilecek. Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, konutunu veya işyerini kendi imkânları ile yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde 25'i peşin, kalanı ise inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak 3 eşit taksitte hak sahibinin hesabına aktarılacak. Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı adı verilen uygulama ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahibi ya da en az bir yıldır ikamet edenlere konutunu ve iş yerini kendi imkanları ile yapmak istedikleri takdirde bakanlıkça özel hesaptan kredi verilebilmesinin önü açıldı. Özel hesaptan kredi kullanmak isteyenler, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine başvuracak. Riskli alanda yer alan veya riskli olduğu tespit edilen yapılar için yıkım kredisi de verilecek.

BAŞVURULAR İL MÜDÜRLÜKLERİNE
Yönetmeliğe göre, yıkım kredisinin tutarı her yıl yeniden belirlenecek ve yıkımı yapılacak yapının yaklaşık maliyetinin yüzde 1'ini geçemeyecek. Kredi tutarının hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren bir ay içerisinde yıkım işlemi yaptırılarak enkazının kaldırılması zorunlu olacak.

120 AY VADE
Kredi geri ödemeleri, brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar konutlar için 120 aya, 101-150 metrekare konutlar için 84 aya, 150 metrekareden büyük konutlar için 60 aya, 50 metrekareye kadar işyerleri için 48 aya, 50 metrekareden büyük işyerleri için 36 aya kadar taksitlendirilebilecek. Gecekondu Kanunu'na göre yoksul veya dar gelirli kabul edilenlere tahsis edilecek konut ve iş yerlerine, özel hesabın finansman durumuna göre, bakanlıkça uygun görülmesi halinde afet statüsünde borçlandırma suretiyle kredi verilebilecek.